Изборът е тънката червена линия, лайтмотив в теорията на Франкъл. Между стимула и реакцията, убеден е той, винаги има пространство на избор – и това ни отличава като човешки същества от другите биологични видове. Дали да си ЖЕРТВА на обстоятелства, гени, съдба или ОЦЕЛЯЛ; и какъв да бъдеш във всеки момент.
Когато за първи път на около 15-годишна възраст Франкъл се запитва какъв е смисъла на живота и заслужава ли си преходността, надали подозира, че именно той ще създаде психотерапията, насочена към намирането на смисъл в живота като главен психологически ресурс; и ще помогне на толкова много хора да преодолеят обстоятелствата, детерминизма, биологизма и в крайна сметка – самите себе си.
Логотерапията не се ражда в лагерите на смъртта – Франкъл още преди това работи върху концепцията за лечение чрез намиране на смисъл в живота. Практиката на логотерапията обаче изпреварва официалното публикуване на теорията – тъй като тя намира потвърждение точно там – където смъртта дебне отвсякъде. В лагерите има спешна нужда от спасителен подход, някакъв смисъл да се каже ДА на живота въпреки унищожителните условия. Свидетели си спомнят как Франкъл е „консултирал“ лагерниците – далеч от уюта на кабинетите на своите колеги, в които са създадени другите психотерапевтични парадигми. Но резултатите, които е постигал, са удивителни. Той установява, че загубата на кураж и надежда може да има смъртоносен ефект; и обратно – мисълта и мечтата за една идея, една любов, една кауза и недовършена мисия, както и нагласата към понасянето на страданието могат да върнат човек към живота дори там, където фактически той е забранен. В един от лагерите, в които е пребивавал Франкъл, процентът на самоубийствата бил намален драстично.
3 години, прекарани в нечовешки условия и загубата на всички близки освен сестра му, не са в състояние да го сломят, въпреки, че той признава силна криза на смисъла след като е освободен. Делото на живота му обаче го чака – да възстанови ръкописа си „Лекарят и душата“, в която поставя основите на логотерапията. Както съветва пациентите си – и той самият намира смисъла да продължи в недовършеното си дело и да даде нещо стойностно и изстрадано на света.
Най-четената книга на всички времена, изучвана в множество психологически програми в университети по света като задължително четиво – „Човекът в търсене на смисъл“, се ражда за 9 дни. Самият Франкъл споделя, че не е лесно да се върне към преживяването си в концлагерите – и си спомня как на моменти рухва във фотьойла докато диктува книгата и истински се отдава на мъката си. Първоначалната версия на книгата е анонимна – подписана от затворник с номер 119 104. След това все пак слага името си и тази малка по обем, но голяма по значимост книга продължава да променя съдби. „Човекът в търсене на смисъл“ е избрана и за една от десетте най-влиятелни книги в Америка за всички времена, а логотерапията е изключително признат психотерапевтичен метод там, както и в много други страни по света. Отличителното й качество е една компетентна човещина; проспективен, а не толкова ретроспективен подход и отношение към човека не като такъв какъвто е – а като какъвто би могъл да бъде. Логотерапията разглежда единството тяло, психика и дух – и борави с категории като свободната воля, съвестта, изборът, отговорността, смисъла и ценностите.
Насочен към една „психология на висините“, както обича самият той да казва, на 64 годишна възраст Франкъл се записва на курсове по пилотиране, а цял живот е отдаден алпинист и покорител на върхове. Посоката е винаги нагоре – така както и логотерапията не се съсредоточаваме единствено назад в миналото и травмите, а търсим да построим едно безусловно доверие в живота. И когато стъпим на страданието си - тогава ставаме големи.
Виктор Франкъл има пълноценен и активен живот, изпълнен със смисъл до ръба въпреки страданието, което е преживял, а навярно и поради него. Той е погребан скромно, а на надгробната му плоча по изрично негово желание не пише нито една от титлите му.
Ето и някои от безценните му мисли, вдъхновили нас – психолозите, да се специализираме именно в логотерапия и екзистенц анализ:
„В същината си логотерапията е поемане на отговорност.“
„Страданието спира да бъде страдание, когато намерим смисъл в него.“
„Да си бил е най-сигурният вид битие.“
„Височината на една планинска верига се измерва по надморската височина, не на някоя от нейните долини, а на най-високия й връх. Също и за това, дали един живот е имал смисъл или не, се съди по върховите му моменти и дори един-единствен миг може да придаде смисъл на целия живот.“
„От истинско значение е не какво ние очакваме от живота, а какво животът очаква от нас.“
„Щастието е само бонус от постигане на смисъл в живота.“
„Всичко можете да ми причините на този свят, но никога не знаете как ще реагирам.“
„Свободата е застрашена от израждане в прост произвол, ако тя не се живее от позицията на отговорността.“